Reseptit

Punajuurisämpylät (V)

Nykyään kun leivät leipoo itse, alkaa katselemaan uusia ja erilaisia leipäreseptejä vaihtelun vuoksi. Punajuurta oli kaupassa alle euron kilohintaan, joten päätin kokeilla punajuurisämpylöitä. Punajuuri antaa sämpylöille hauskan värin ja tuo leipään hieman makeutta.

Resepti noin 24 sämpylään:

2 kpl punajuurta kuorittuna ja hienoksi raastettuna

4 dl kädenlämpöistä vettä

50 g hiivaa

½ dl siirappia

3 dl kaurahiutaleita

9-10 dl vehnäjauhoja

2 tl suolaa

½ dl rypsiöljyä

Kypsennä punajuuriraastetta mikrossa pari minuuttia ja jäähdytä.

Liuota hiiva kädenlämpöiseen veteen ja lisää joukkoon suola, siirappi, kaurahiutaleet sekä jäähdytetty punajuuriraaste. Alusta taikinaa lisäämällä jauhoja vähän kerrallaan. Lisää viimeisenä öljy ja vaivaa taikina kimmoisaksi. Lisää tarvittaessa vielä hieman vehnäjauhoja. Kohota liinan alla kaksinkertaiseksi.

Kaada taikina jauhoitetulle alustalle ja jaa noin 24 osaan. Pyörittele jokaisesta osasta sämpylä ja kohota leivinpellillä liinan alla vielä 20 minuuttia.

Paista sämpylöitä 225 asteessa uunin keskitasolla 10-12 minuuttia.

Hintaluokka: alle 2 euroa / koko erä

Coconut Gastro somessa

Instagram

Pinterest

Advertisement

4 vastausta artikkeliin “Punajuurisämpylät (V)

  1. Kiinnostaa, miten saat hintaluokaksi alle euron. Kurkin K-ruoka -sivuston avulla, halvimmat tuotteet valiten, että raaka-aineisiin menee kyllä vähintään 1,4€.

    Tykkää

    1. Hei Ilona!

      Raaka-aineisiin menee toki enemmän. Hinta perustuu raaka-aineiden käytettyyn määrään, ei ostettuihin tuotteisiin. Koko jauhopussia, kaurahiutalepakettia tai öljypulloa ei tule käytettyä yhteen leipomiseen vaan niitä jää yli muuhun ruoanlaittoon. Tähän siis hinta perustuu. 🙂

      Tykkää

      1. Hei, laskin kyllä ihan kilohinnan perusteella hinnan reseptille. Eli esimerkiksi kaurahiutaleille, joista halvin löytämäni kilohinta oli 0,75€:

        0,120kg*0,75€/kg=0,09€

        Näitä sitten ynnäillessä tuli summaksi 1,44€ kaupan halvimmilla tuotemerkeillä. Summahan olisi varmaan kympin luokkaa, jos kaikki raaka-aineet ostaisi tätä varten erikseen, mutta sitä en tietenkään tarkoittanu 🙂

        Tykkää

      2. Olit oikeassa. Laskiessa on sattunut laskuvirhe ja sain lähes saman hinnan uudelleen laskettaessa. Virhe on korjattu myös postaukseen. 🙂 Kiitoksia huomautuksesta, siitäkin huolimatta , että jääräpäänä oli varma, että ei siinä mitään virhettä ole. :’D

        Tykkää

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s